Програма партії Голос.Вінниця

1
Оновлення місцевої влади

Містом має керувати громада

Люди, які десятками років не стояли на зупинках чи не їздили в тролейбусі, розповідають нам про громадський транспорт. Люди, які не стоять у чергах до лікаря, керують нашою медициною. Ті, хто гадки не має про стан сучасної школи, «продльонку» та батьківські «внески», кажуть, що школи всім забезпечені. Стара міська рада показала свою закритість, відсутність наміру вести справжній діалог, рахуватися з думкою громадян.

Комфортне місто не тільки на папері

Десяток років містом керують одні й ті самі клани. Декларувати європейський вектор і якість європейських стандартів — уже звичне явище. Але європейське місто — це асфальт на всіх вулицях, а не лише на центральних. Комфортне місто — це якісна вода та каналізація в усіх будинках, а не лише в багатоповерхівках. Вінниця має стати комфортним місцем і для тих, хто зараз дихає пилюкою на Старому місті, де досі немає доріг, і для тих, хто живе в приватному секторі на Кореї чи П'ятничанах і мріє про каналізацію й нормальні дороги.

Активна громада

Європейське місто означає активність громади та її залучення до всіх місцевих процесів. Сьогодні цей вплив є надзвичайно низьким. Аби посилити роль громади у розвитку міста, необхідно оновити міську раду. Потрібно посилити громаду людьми, які знають про проблеми міста і зі своїми командами вже — без бюджетів і влади — покращують наше місто щодня.

2
Очистка річки Південний Буг

Комплексний та глибокий процес має вийти за межі міста

Процес очищення русла у межах міста уже розпочато - він дуже вчасний і вкрай необхідний. Але навколо підприємств, що залучені до очистки щодня лунають корупційні скандали.

Ми проведемо фаховий аудит усіх коштів, виділених містом на очистку русла Південного Бугу, а також комунальних підприємств, залучених до цього процесу.

При цьому, очищення не може бути обмежено межею міста. Воно має бути комплексним, адже річка - цілісна екологічна система, що має бути контрольована і доглянута по всій довжині.

Південний Буг приходить до нас із Хмельницької області і переходить до Миколаївської. Нам потрібен спільний меморандум із цими обласними центрами, щодо використання і спільного очищення русла.

Річка має бути очищена, адже якість води в Вінниці падає, а сморід її уже важко не помічати.


3
Майно міста — прозоре і підзвітне

Повна інвентаризація — відкритий реєстр комунального майна та земель

Ми проведемо інвентаризацію земель вінницької ОТГ, що навмисно не проводиться багато років через “нестачу коштів”. В цей самий час величезні кошти осідають в кишенях чиновників, депутатів, які роздають цю землю за копійки своїм людям.

Ми створимо єдиний відкритий реєстр землі, яка належить громаді. Земля комерційного призначення має виділятися містом тільки на відкритих і прозорих аукціонах за єдиними і відомими заздалегідь умовами, а не роздаватися за копійки наближеним до влади.

Через непрозору реалізацію комунального майна місто недоотримує мільйони, які, у свою чергу, мають бути спрямовані на важливі міські проекти. Кошти, виручені від продажу чи оренди комунального майна, землі, мають направлятися на освіту, медицину та культуру.

Участь громади у формуванні планів і бюджетів розвитку

Ми створимо публічні бази даних з актуальною та достовірною інформацією про тимчасові споруди, зелені насадження, об’єкти благоустрою, соціально-економічні об’єкти, об’єкти історичної та культурної спадщини, що належать місту. Кожен вінничанин має право знати, скільки отримує місто від оренди приміщень, рекламних щитів тощо. Це — майно і кошти громади, і вінничани повинні їх контролювати.

Ми розширимо участь громади у формуванні планів і бюджетів розвитку, а також розширимо «громадський бюджет» для реалізації проектів, які потрібні містянам. Вінничани своїми голосами мають визначати пріоритети у використанні бюджетних коштів свого міста.


4
Нетерпимість до корупції

Викорінити корупційні схеми і несправедливі рішення з міської ради

Керувати містом мають професіонали з нульовою толерантністю до корупції. Ми маємо чітку позицію і будемо боротися з кожним корупціонером, кожною злочинною схемою у міській раді.

Ми проведемо незалежну експертизу всіх проектів з будівництва та реконструкції, які здійснювалися міською владою. Вінничани не будуть переплачувати вдвічі за новий міст чи реконструкцію школи.

Тотальний аудит усіх комунальних підприємств

Ми проведемо аудит всіх комунальних підприємств Вінниці: непотрібні громаді — ліквідуємо і запустимо прозорі закупівлі якісних послуг замість прямого фінансування неефективних підприємств.

Ми проаналізуємо декларації та статки всіх керівників комунальних підприємств і департаментів. Не може керівник комунального підприємства-банкрута з офіційною зарплатою в 30 тис. грн купувати нову елітну автівку за мільйони.

5
Дієва громада — активізація громад міста

Участь громад у розбудові міста буде легкою та зрозумілою

Ключовим фактором розвитку громади є пряма участь людей у формуванні власних першочергових потреб та пріоритетів для подальшого розподілу коштів. Ми прагнемо збільшити частку бюджету громадських ініціатив і наростити грантові програми міської ради для залучення й розвитку громад. Люди самостійно визначатимуть пріоритети в рамках цих програм («громадський бюджет»).

Залучення волонтерів, активних громадян та громадських організацій до суспільних процесів через відкрите онлайн-голосування — замість тихого розподілу грошей.

6
Охорона здоров’я — пріоритет №1 для міста

Збільшити видатки на медичну сферу з міського бюджету

Попри гучні європейські гасла Вінниця має найнижчий в країні відсоток видатків з міського бюджету на охорону здоров’я.

Фінансування вінницьких лікарень з міського бюджету має бути збільшене протягом 5 років щонайменше вдвічі. Наразі Вінниця витрачає 8% бюджету міста на медицину при середньому показнику в 14%. Такий рівень фінансування є найнижчим в Україні та означає відсутність підтримки реформи охорони здоров’я.

Нове діагностичне обладнання та ремонт лікарень

Комплексний ремонт і модернізація міських закладів охорони здоров’я з постачанням новітнього обладнання — те, чим має займатися саме міська влада. Оснащення вінницьких лікарень більшою кількістю сучасного діагностичного обладнання — УЗД, КТ, МРТ тощо — наш пріоритет. Такі послуги мають бути доступні у наших з вами лікарнях з невеликою чергою.

Ми впровадимо суворий контроль за розподілом коштів і категоричне запобігання поборам у медзакладах. Пацієнти повинні знати, що і в якому обсязі їм надають безкоштовно, що профінансувало місто і як це можна отримати.


7
Культура і мистецтво мають зростати не тільки кількісно, але й якісно

Громадяни — не лише глядачі

Креативна (культурна) індустрія в сучасному світі стабільно зростає протягом останніх десятиліть. Чи не дивно, що сучасна і європейська Вінниця має один з найнижчих відсотків видатків міського бюджету — 1,1% — на культурну сферу поміж інших обласних центрів за середнього показника 1,5%?

Ми впровадимо прозору систему грантового фінансування культурних, просвітницьких та спортивних проектів — театрів, галерей, фестивалей. Гроші мають розподілятися за прозорими та зрозумілими критеріями між тими, хто здатен активно і якісно працювати з актуальними темами.

Культура має формуватися за нашої участі

Культура, яка декларує європейські цінності, має на них базуватися. Культурний бюджет міста має розподілятися не за старою системою «ось тобі гроші — роби щось», а за системою співучасті й грантів для найбільш фахових і мотивованих гравців.

Нарощення кількості та якості унікальних культурних подій і їх широка промоція розвиватиме подієвий туризм і залучатиме до міста приток туристів з України та ЄС.

Громадські простори у бібліотеках

Щороку Вінниця виділяє близько 18 млн грн на утримання бібліотек, відвідуваність яких — не надто висока. Як оживити їх з користю для всіх? Переформатувати у громадські культурні центри — хаби, де можна прийти і просто читати, а крім того — проводити навчальні лекції, літературні читання та культурні заходи безкоштовно за умови подання простих електронних заявок. Це створить умови для культурного розвитку і поєднає сучасні технології та ініціативи громади.


8
Туристична сфера — генератор інвестицій

Інвестиції у туристичну інфраструктуру  

У сучасних реаліях туризм є надпотужним локомотивом світової економіки. Усталена світова практика каже, що 1 долар, інвестований у туризм, генерує 7 у суміжних галузях, а 1 робоче місце утворює ще 4 у сфері обслуговування і не тільки.

Вінниця сполучена з іншими містами України десятками залізничних маршрутів і знаходиться на перетині міжнародних автошляхів Південь —Північ та Схід — Захід. Це значно підвищує потенціал розвитку внутрішнього туризму і дозволяє місту стати воротами до регіонального туризму.

Захист історичної спадщини

Ми збережемо історичні пам'ятки, такі як Замкова гора, та зробимо їх туристичними об'єктами як для вінничан, так і для гостей міста. Створимо нові туристичні маршрути. Вінниця має набагато більший потенціал, ніж трикутник “Пирогов-Вервольф-фонтан”

Ми сприятимемо підприємцям, які приваблюють туристів і організовують тури. У Вінниці потрібно розвивати туристичну галузь, зокрема й такі популярні зараз напрямки, як етно- і гастротуризм.


9
Соціальна сфера повинна розвиватися за сучасними стандартами

Створення міського центру розвитку абілітації дітей з особливими потребами 

Місто повинно займатися підтримкою і заохоченням організацій, що працюють у сфері волонтерської діяльності. Місто має розвивати інклюзивну освіту в школах, а також будувати майданчики для дітей з особливими потребами.

Ми розробимо прозорі, сучасні та максимально відкриті механізми отримання ліків для дітей з особливими потребами за рахунок місцевих програм. Ми створимо прозору міську програму зайнятості для людей з інвалідністю з залученням бізнесу — це надасть їм можливість заробляти та жити повноцінно.


10
Освіта — осучаснення і контроль

Гроші на освіту з бюджету, а не з батьків

Боротьба з корупцією та поборами у закладах освіти. Тотальна заборона збору коштів на усілякі ремонти та потреби шкіл. Ми хочемо надати батькам вичерпну інформацію про все, чим у поточний момент забезпечена школа: кошти та їх цільове призначення, матеріальні цінності та їхня кількість. Час створити єдиний інформаційний ресурс, який демонструє батькам, чим і в якому обсязі забезпечена школа, з можливістю повідомляти, якщо чогось не вистачає.

Підтримка дітей-сиріт

Міська цільова програма підтримки дітей-сиріт після випуску з інтернатів залучатиме їх до соціального життя, допомагатиме визначитися з професією та працевлаштуватися.

Має відбутися модернізація навчання у садочках та школах — запровадження новітніх освітніх програм та прогресивних методів освіти дітей відповідно до сучасних потреб і викликів. А також запровадження в школах програм з розвитку емоційного інтелекту.

11
Місто в смартфоні — осучаснення муніципальних послуг

Електронні послуги для кожного

Вінниця має потужний ІТ-сектор, і ми залучимо його фахівців, щоб створити прості й не супердорогі електронні сервіси, на які зараз так модно списувати величезні бюджети. Це сервіси для дистанційного надання довідок та інших документів і адміністративних послуг зі зрозумілою вартістю й чіткими термінами виконання. Навіщо подавати документи в прозорих офісах, коли це вже можна зробити онлайн?

Час запровадити дієвий громадський контроль в електронній формі за муніципальними закладами в усіх сферах — охороні здоров’я, дошкільному вихованні, средній освіті та сфері обслуговування.

12
Спорт і молодь — сприяти усім, заохочувати кожного

Молодіжний спорт

У кожній школі міста має бути сучасний стадіон. Стадіоном будуть користуватися не тільки учні школи, а й мешканці району. Спортивне ядро Вінниці міститиме майданчики для різних видів спорту.

Бюджет не слід витрачати на незрозумілі гуртки та секції. Розвиток молодіжного спорту має відбуватися через залучення активних осередків, які демонструють ефективність, успіхи та результати.

Спорт для всіх

Крокова доступність спорту для всіх. Через міську цільову програму ми встановимо невеликі, якісні та багатофункціональні спортивні майданчики у дворах і скверах усіх мікрорайонів міста. Це значно підвищить популярність спорту для всіх категорій населення.

Ми плануємо спроектувати і закласти новітній міський багатофункціональний спорткомплекс замість аварійного міського стадіону «Локомотив», що нині вже більше схожий на руїни давньоримського Колізею. Вінниці потрібен свій льодовий стадіон, який належатиме громаді міста.

Кожна спортивна школа повинна мати офіційну публічну електронну звітність за отримані кошти, їх розподіл.

Комунальні басейни

Міські басейни — складна, вартісна, але вкрай необхідна сьогодні комунальна інфраструктура. Сучасний спосіб життя потребує водних видів спорту для дітей і дорослих. У Вінниці, на жаль, більшість басейнів знаходиться в неробочому стані, а нових не збудовано за весь час незалежності. При цьому ми цілком можемо обійтися найближчим часом без наступного супер дорогого скверу чи наддорогої зупинки. 


13
Дороги та транспорт

Якісні дороги — безпека та ефективність

Світовий досвід доводить, що ефективна система недорогого громадського транспорту знижує навантаження на вулиці за рахунок зниження активності приватного автотранспорту, який зараз через надмірну забудову центральної частини міста все далі й далі затягує зашморг на транспортних артеріях. Місто неможливо безкінечно ущільнювати — час планувати нові офісні та ділові центри в нових локаціях замість суцільних спальних районів.

Приватний сектор

Потрібно зробити якісні дороги не лише там, де всім видно, а у тих районах міста, про які влада «забула»: Корея, П'ятничани, Старе місто, Сабарів.  Десятиліттями люди самотужки лагодять свої вулиці, самі тягнуть дроти, а місто виправдовує свою бездіяльність історіями про те, що в приватному секторі все також має бути приватне. Але ж вдесятеро більший податок на землю з цих приватних соток місто бере до бюджету? Замість одвічного щебню й відсіву тут мають з’явитися дороги з тротуарами — так само, як і у центрі. 

Острівці безпеки

Острівці безпеки — безумовно, потрібна частина дорожньої інфраструктури та важливий фактор безпеки пішоходів. Однак острівці мають бути безпечними і для автомобілістів також. Вони мають бути обладнані якісним і стійким світловідбивним покриттям. Їх не має крутити від зіткнення з автівкою, адже пішоходу це може зашкодити не менше, ніж удар автомобіля. Попереджувальні знаки повинні стояти завчасно, а не лише за декілька метрів. Вони мають бути справді помітними, аби дійсно убезпечити всіх учасників руху.


14
Вінниця — безпечна, зручна, затишна і комфортна

Зони відпочинку на березі

Ми створимо комфортні та якісно освітлені зони відпочинку на узбережжі ріки Південний Буг — це Сабарівські скелі, зона пляжів «Кумбари», «Хімік», «Спартак», «Динамо» на Свердловському масиві, а також на березі Вишенського озера від Юності до Барського шосе. Вінничани повинні повернути свої пляжі, а не віддавати їх рік за роком під забудови з парканами на березі. Інакше незабаром наші діти не знатимуть, як взагалі виглядає доступ до води і для чого він їм потрібен.

Величезний парк біля школи №3 у самому серці міста лежить в руїнах. Він давно потребує облаштування, в результаті якого стане відкритою і привабливою зоною відпочинку не лише для гостей, але і для мешканців центру. Бо центральний міський парк все далі й далі перетворюють на гамірливе місце комерційних розваг з мангалами й димом.

Облаштування місць для вигулу собак

В усіх частинах міста є величезна проблема з вигулом домашніх улюбленців. З одного боку нас закликають бути європейцями, бути охайними та відповідальними і прибирати за своїми собаками. І це правильно. Але, з іншого боку, і влада має нарешті вирішувати цю проблему, бо у місті є лише один майданчик для вигулу собак - у парку Дружби народів. Все - більше у нас немає жодного місця, де можна було б законно вигулювати тварин без намордника, повідка чи нашийника.

Безпечні дитячі майданчики

У десятках міст України досі функціонує старе залізяччя радянського зразку, яке іменується дитячими каруселями і від несправності якого щороку страждають діти. Є й такі, від яких лишився хіба натяк на дитячу інфраструктуру у вигляді старих покришок і різних гострих предметів, що стирчать із землі. Такі аварійні майданчики треба демонтувати і на їх місці облаштувати нові. Нехай це відбувається у співпраці з відомими брендами, виробниками та компаніями — краще піар на хорошій справі, аніж дитячі травми й каліцтва.


15
Генплан міста Вінниці — нас всі запевняють, що він ніби є

Дієвий і зрозумілий генплан

Але чомусь він то працює, то не працює, і новобудови без врахування історичного ландшафту спотворюють наше місто

Генеральний план міста змінюється швидше, ніж погода, в залежності від побажань забудовників. У центрі постійно ростуть нові офісні поверхи, для яких не передбачені ані парковки, ані під’їзні шляхи.

Нам потрібен мораторій на забудову центру до прийняття нормального генерального плану міста. Жодні реформи неможливі без основного документу — дорожньої карти, інструкції, правил, які регулюватимуть все наступне. Такою інструкцією для кожного міста є його генеральний план. Не сфальшований папірець з сотнями правок заради тимчасової вигоди місцевих олігархів, а справжній план дій на найближчі роки. Саме від нього потрібно відштовхуватись в усіх подальших реформах.

Нові громадські простори

Місто — це передусім публічні простори. Це місця, у яких відбуваються наші зустрічі, де перетинаються наші долі та життя, де ми чекаємо на побачення, де теревенимо з друзями. Куди охоче приходять туристи? Де зустрічають друзів місцеві? В першу чергу, ви підете на площу, у сквер або інше затишне місце, а не в черговий торговий центр.

Місто має передати все ще наявні у нас старі промислові приміщення під коворкінги і креативні центри. В кожному українському місті будь-якої області є кілька радянських будівель з вибитими вікнами, які вже роками стоять без діла. Зазвичай це залишки старих підприємств або установ, які не пережили розпаду колись великої країни.

Так чому б не використати ці будівлі на добру справу? Чимало молодих людей мають достатньо ідей щодо того, чим зайняти себе у житті. Але їм банально не вистачає місця для втілення цих ідей: стартапери, художники, дизайнери та інші творчі й молоді люди банально не мають грошей, щоб сплачувати дорогу оренду і винаймати собі офіси.

Боротьба за молодь

Для успіху цього проекту треба дві складові: воля міської влади, якій не шкода віддавати щось не у власну кишеню, та інвестор чи команда, яка виборе грант, за рахунок чого будівлю приведуть у робочий стан. Рік-два — і колись страшна й покинута територія стане новим міським магнітом, куди буде стягуватися молодь і творча інтелігенція.

Не варто замість усього старого зводити нові й нові житлові масиви. Відтік молоді у столицю і стихійна урбанізація відбувається саме через те, що немає особливих перспектив, немає місця для самореалізації — молоді нічого робити у невеликих містах. І що менше це місто, то менше там зазвичай перспектив.

Час турбуватись про те, аби такі некомерційні та доступні місця існували і розвивались, а люди у них почувалися вільно й захищено (адже не секрет, що в багатьох містах сьогодні йдуть війни із забудовниками). Це не так вже й важко — маленький куточок громадського простору можна облаштувати і власними силами.